Formalności pogrzebowe

Nie chcemy myśleć o ostatnich chwilach – zarówno naszych Bliskich, jak i swoich własnych. Lepsza jest iluzja, że śmierć dotyczy innych. Jednak słowo „iluzja” jest tu kluczowe. Złudzenie nieśmiertelności nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Tym większy więc ból i zagubienie, gdy ta rzeczywistość – jako odejście, w sposób szczególny nagłe – zapuka brutalnie do naszych drzwi.

W codzienności staramy się być przygotowani na różne ewentualności. Przytaczamy przysłowie „Przezorny zawsze ubezpieczony”. W takich właśnie jednak chwilach po śmierci kogoś bliskiego – paradoksalnie – wszystko staje się zbyt skomplikowane. Nie wiemy, co robić.

formalności pogrzebowe

Z pomocą przychodzą nam wtedy procedury – określone prawem oraz rozmaitymi uregulowaniami instytucji odpowiedzialnych. W przypadku czyjegoś zgonu warto np. wiedzieć, że do przewiezienia ciała Zmarłego konieczna jest karta zgonu i że nie można dokonać eksportacji wcześniej jak dwie godziny od śmierci. Warto też wiedzieć, że do rozpoczęcia przygotowań do pogrzebu konieczna jest wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego i uzyskanie stamtąd aktu zgonu.

To zresztą, nie są jedyne instytucje, które należy odwiedzić organizując pogrzeb. Nic więc dziwnego, że wiele osób – złamanych bólem po śmierci Bliskiego – nie czuje się na siłach, by się z tym wszystkim zmierzyć.

W takim właśnie przypadku warto też wiedzieć i pamiętać, że profesjonalna firma funeralna– taka, jak Zakład Pogrzebowy WALCZAK z Katowic – może w sposób kompleksowy zająć się wszystkim, a więc także bezpłatnie pomóc dopełnić formalności pogrzebowych.

Takie usługi nie są jednak oferowane przez wszystkie zakłady pogrzebowe, dlatego warto zawczasu dowiedzieć się, jaki jest stan faktyczny, aby uniknąć niepotrzebnych – i dodatkowo bolesnych w takiej sytuacji – rozczarowań.

Lokalizacja

ul. Dębowa 24a, Katowice